Balat Gezilecek Yerler

İstanbul’un tarihi dokusunu hissedeceğiniz, her sokağında geçmişte farklı bir yolculuğa çıkacağınız Balat, şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

Balat Gezilecek Yerler

İstanbul'un tarihi dokusunu hissedeceğiniz, her sokağında geçmişte farklı bir yolculuğa çıkacağınız Balat, şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

Balat Gezilecek Yerler İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Balat, Fatih ilçesinde, Haliç kıyısında yer almaktadır. Eski bir Bizans mahallesi olan Balat aynı zamanda Osmanlı döneminden 1950'li yıllara dek Sefarad Yahudileri'ne de ev sahipliği yapmıştır.

Çok kozmopolit bir yapıya sahip olan semtte görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

Tarihi binalar: Semte ruhunu veren en önemli yapılar olan tarihi binalar mimari olarak Yahudi evlerinin örnekleridir. Genellikle 2-3 katlı, cumbalı olan bu binaların hemen hepsi günümüzde tarihi eser kategorisindedir.

Ahrida Sinagogu: Makedonya'nın Ohri kasabasından göç eden Yahudilerin yaptığı Ahrida Sinagogu 15. yy'da inşa edilmiştir. Günümüzde İstanbul'un en geniş kapasiteli sinagogu olan Ahrida Sinagogu, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınan tarihi yapılardandır.

Yanbol Sinagogu: Balat'taki tarihi sinagoglardan biri olan Yanbol Sinagogu Bizans döneminde yapılmıştır. Daha sonra, 18. yy'da yenilenen sinagog Yahudi cemaatin önemli dinsel merkezlerinden biridir. Sinagog, Eski Balat kapısından girildiğinde sağ tarafta kalır.

Ferruh Kethuda Camii: Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan Ferruh Kethuda Camii, Balat'ın başlıca camisidir.

Balat'ta sinagog ve camileri yanı sıra pek çok kilise de vardır. Balatkapı İoannes Prodromos Metokhion Kilisesi, Balatkapı Taksiarkhes Kilisesi, Balatkapı Panagia Balinou Kilisesi, Aghia Strati Kilisesi bu yapılardan bazılarıdır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Balat

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Balat Gezilecek Yerler

Toplam 10 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihi kalıntılarının birçoğunu günümüze kadar getirebilen bölgeler arasındaki Balat, İştipol Sinagogu'na da ev sahipliği yapmakta.

Yapılış tarihi 1694 yılına dayanan İştipol Sinagogu, Makedonya'dan göç eden Museviler tarafından inşa edilmiştir. Fakat büyük bir yangınla harap olan bu ibadet mekanı, 1899 yılında ahşap olarak tekrar yapılmıştır. 1987 yılında ise koruma altına alınmış olup, bugün ibadete kapalıdır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihi Bizans dönemine uzanan Yanbol Sinagogu, Bulgaristan'ın Yanbol şehrinden gelen Yahudiler tarafından kullanılıyormuş. 18. yüzyılda tekrar inşa edilen sinagog, bugün Balat'ın ayakta kalmayı başaran iki antik sinagogundan biri olma özelliği taşıyor.

Balat'ın Lapçınlar Sokak'ında bulunan Yanbol Sinagogu'nun süslemeleri, İstanbul'daki en eski tarihli sinagog süslemesi olarak fazlasıyla dikkat çekiyor. Sinagogun iç mekanının ortasında, küçük bir Teva, yani dua okuma kürsüsü yer alıyor. Bahçesinde ise müştemilat binaları bulunuyor.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Yanbol Sinagogu'nu da mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un en eski hamamı olarak bilinen Balat Çavuş Hamamı, Fatih'in önemli yapılarından biridir. Adından da anlaşıldığı gibi Balat semtinde bulunur.

Balat Çavuş Hamamı'nın hangi dönem yapıldığı bilinmese de II. Bayezid veya Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Hamamın yapısı dikdörtgen planlı olup, kadınlar ve erkekler olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Hala hizmet vermeye devam eden Balat Çavuş Hamamı şahsa aittir. Yakın bir zamanda satılığa çıkarıldığına dair haberler çıkmıştır.

Osmanlı hamam mimarisini yansıtan Balat Çavuş Hamamı'nın hem tarihine tanık olmak hem de dinlendirici bir gün geçirmek için ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Balat'ın tarihi dokusuna en çok yakışan yapılardan biri Fener Rum Erkek Lisesi. İstanbul'un en güzel yerlerinden birinde yer alan bu tarihi okul, şehrin az sayıda faaliyet gösteren Rum eğitim kurumlarından biri. Gerek mimari yapısı, gerek tarihsel değeri ile Fener Rum Erkek Lisesi, bana göre İstanbul'un en görkemli binalarından biri.

Fener Rum Erkek Lisesi, patrikhanenin hemen arkasında, Sancaklar Yokuşu'nda bulunuyor. Fransa'nın Marsilya kentinden getirtilen kırmızı tuğlalardan yaptırılması dolayısıyla halk arasında ‘Kırmızı Okul' olarak anılıyor. Fener Rum Erkek Lisesi, Haliç'in her iki tarafından da hemen göze çarpıyor. Kırmızı rengi ve kubbeli mimarisi ile bu binanın göze çarpmaması işten bile değil zaten.

Okulun binası, 19. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olan ve Fener Rum Erkek Lisesi mezunları arasında bulunan Mimar Dimadis tarafından inşa edilmiş. Yapımı 5 senede tamamlanan okula ise maalesef girilemiyor. Sadece dışarıdan görüp, fotoğraflayabilirsiniz.

Ben ise bu muhteşem binanın içerisini gezebilmiş şanslı insanlardan biriyim. Bu da Fener Rum Erkek Lisesi'nde öğrenim gören arkadaşlarım sayesinde gerçekleşti tabi. Aksi takdirde mümkünatı yok içini görebilmenize. Okulun içerisi tamamıyla ahşap zeminden oluşuyor. Kokusu bile ahşap. Adım attıkça gıcırtı sesleri geliyor zaten. Öyle hoş, öyle otantik bir havası var ki, hayran kalmamak elde değil.

Öğretim kalitesi de oldukça yüksek Fener Rum Lisesi'nin. Benim gittiğim dönemde en fazla 50 öğrenci vardı. Sadece 1 öğrenci için bile bölüm açmışlar.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Fener Rum Erkek Lisesi'ni içine giremeseniz bile dışarıdan da olsa mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Farklı dinlere ait olan ibadet mekanlarıyla mistik bir atmosfere bürünen Balat, şüphesiz ki İstanbul'un görülmesi gereken bölgelerinden biri. Bu sayfamızda sizlere Balat'ın Kamış Sokağı'nda yer alan Surp Hreşdagabet Kilisesi'nden bahsedeceğiz.

Bu Ermeni kilisesinin bulunduğu yerde ilk olarak Ayia Strati isimli bir Rum kilisesi bulunmaktaydı. Zamanla terk edilen kilisenin bulunduğu yere 1620-1625 yılları arasında Ermeniler tarafından ahşap bir kilise yapılır. Hizmete girdiği 1628 yılında kilisede yangın çıkar. Tekrar onarılan kilise 1692 yılında bir kez daha yanarak harap olur. Günümüzdeki kilise ise 1835 yılında yapılmıştır ve günümüze kadar sadece küçük onarımlarla sağlamlaştırılmıştır.

Surp Hreşdagabet Kilisesi'nin dış mimarisi kadar iç dekorasyonu da oldukça etkileyicidir. Kilisenin demir giriş kapısında İsa'nın göğe yükselişi tasvir vardır.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Balat, İstanbul Avrupa yakasında bulunan ilçesi Fatih'e bağlıdır. Balat İstanbul'un enteresan hikayesine sahip olan yerlerinden biridir. Balat'ın eski ve köklü bir tarihi bulunmaktadır.

Balat semti adının nereden geldiği tam olarak bilinememektir. En yoğun görüş Baltacı Balat'dan geldiği yönündedir. Bu da surlardaki Tekfur Sarayı\'na olan yakınlığından ötürü semtin bu adla anıldığı düşünülmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu devrinde İspanya'da baş gösteren Engizisyon\'dan kaçan Yahudi topluluğu zamanın hükümdarı II. Bayezid\'in davetiyle İstanbul\'a gelmeye başlamışlardır. 15. yüzyıldan itibaren İstanbul\'a gelen Yahudi toplumu Balat\'ta ve Haliç\'in karşısında kalan Hasköy\'e yerleşmeye başlamışlardır. Yahudi evlerinden günümüze kadar kalanlar mahallenin iç kesimlerinde gözle görülmektedir. Rengarenk bu evler iki, üç katlı ve cumbalıdır.

Balat sahili bu rengarenk evlerin olduğu güzel mahalleden denize doğru inince karşınıza çıkmaktadır. Fatih ilçesinin Haliç'e kıyısı olan Balat sahili küçük balıkçı tekneleriyle, eşsiz Haliç manzarasıyla sizi kendi dünyasına çağırmaktadır. Sabah erken saatlerde spor yapmak için sahile inenler burada ilk sizi karşılayanlar olmaktadır. Ayrıca Balat sahilinin bu güzel manzarası fotoğrafçıların ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Sahilde turlarken bu fotoğrafçılardan biriyle mutlaka denk gelirsiniz. Fotoğraf kulüpleri zaman zaman buraya turlar bile düzenlemektedir. Balat sahilinde bulunan küçük kafeteryalar ve çay bahçelerinde kahvaltı yapılabilmektedir. Bu küçük ve şirin kafeteryalarda, arkadaşlarınızla çay, kahve içerek Haliç manzarasına karşı sohbet edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul-Fatih'e bağlı olan Balat, şehrin en eski yerleşim alanlarından biridir. Her köşesi tarih kokan bu semtteki Ferruh Kethüda Camii, keşfedilmeye değer yapılar arasında gösterilmektedir.

Ferruh Kethüda Camii, Mahkemealtı Caddesi üzerinde yer alıyor. Cami, Mimar Sinan Eserleri arasında olup, 1562-1563 yılları arasında inşa edilmiştir. Banisi ise Ferruh Ağa'dır. Günümüze kadar gelen bu ibadet mekanı Osmanlı döneminde Sünbüliye koluna ait bir tekke olarak kullanılmış ve o dönemde Balat Tekkesi olarak ün salmıştır. Fakat tekke ve zaviyelerin kapatılması kararıyla kapatılıp bir süre boş kalmıştır. 1953 yılında halk tarafından onarılan yapının cami olarak hizmet vermesi 1960 yılını bulmuştur. 1986 yılında ise daha büyük bir onarımdan geçmiştir.

Balat'ın tarihi atmosferine eşlik eden Ferruh Kethüda Camii, küçük bir ziyareti hak eden yapılardan biridir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Fatih-Balat'ta bulunan Ahrida Sinagogu, 15. Yüzyılın başlarında yapılmıştır. Önemli bir dini merkez olan Ahrida Sinagogu'nu Makedonya-Ohri'den göç eden Yahudiler tarafından inşa edilmiştir.

İstanbul'un en geniş kapsamlı sinagogu özelliğini taşıyan Ahrida, aynı zamanda kendini Mesih olarak ilan eden Sabetay Sevi'nin İstanbul'da ibadet ettiği tek sinagogdur. Üstelik burada 93 Harbi'nde Osmanlı Devletinin zaferi adına bir dua töreni yapılmıştır.

Tarihi bir önem taşıyan Ahrida Sinagogu, Hanuka (ışık) Bayramı'nın da düzenli yapıldığı bir sinagogdur. Balat'ın tarihinde kendini gösteren Ahrida Sinagogu'nu gezinize ekleyebilirsiniz. Fatih'in diğer tarihi yapıları arasında olan; İmrahor Sarayı'nı, Çinili Köşk'ü, Çemberlitaş Sütunu'nu, Kariye Müzesi'ni ve Tekfur Sarayı'nı da ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un en esrarengiz semtlerinden biri belki de Balat. Hal böyle olunca, sokaklarda alışkın olmadığımız hayatları görmek bizi fazlasıyla şaşırtıyor. Şehrin gezmeye ve fotoğraflamaya doyamadığımız güzide yerlerinden biri olması, bizi daha çok bağlıyor buraya. Balat'ın keşfedilmesi gereken güzelliklerinden biri de Balat Çarşısı.

Biz Balat Çarşısı diyoruz ama Çıfıt Çarşısı olarak da biliniyor burası. Çıfıt, Osmanlı döneminde Yahudiler için kullanılan bir kelimeymiş. 1492 yılında İspanyol engizisyonundan kurtulmaya çalışan Yahudiler, Osmanlı tarafından Balat'a yerleştirilmişler. Ticari zekalarıyla ünlü olan Yahudiler, o dönemin tek tük ihtiyaçlarına karşılık veren çarşılara karşı, her şeyin bir arada bulunduğu dükkanlar kurmuşlar. İşte Balat Çarşı'nın kuruluş hikayesi bu şekilde.

Çarşının en ünlü kısmı ise Leblebiciler Sokağı. Çarşı kimi zaman bu isimle de anılıyor. Şimdilerde her yerde Türk esnaf var. Burada her şey eski usul. Ayakkabı tamircisinden şekerciye, kasaptan eczaneye, terziden fırına kadar daha pek çok şeyi bulabilirsiniz Balat Çarşısı'nda. İşin en hüzünlü kısmı ise, neredeyse hatırlanmayacak kadar eskide kalmış olan zanaatkarların hala daha mesleklerini icra etmeye çalıştıkları dükkanları…

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Balat Çarşını da mutlaka gezin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un yedi tepesinin üzerine sıralanmış tarihi kalıntılardan biridir Yavuz Sultan Selim Camii. Fatih'in Fener semtinde bulunan yapı, şehrin 7 selatin camisinden biridir.

Cami, Haliç'e oldukça yakındır. 1522 yılında inşa edilmiş olup, mimari hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Mimar Ali tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Osmanlı hükümdarlarından Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından ise imaret, medrese ve türbe bölümleri inşa ettirilmiştir. İstanbul gezinizde Yavuz Sultan Selim Camii'ni ziyaret yerlerinize dahil etmeyi unutmayın. Cami, dış mimarisi kadar iç dekorasyonuyla da beğeninizi kazanacak.